Мигрена је хронична неуролошка болест која се карактерише поновљеном тешком главобољом. Знак је да се бол најчешће протеже само на половину главе. Ово је врло чест проблем. Налази се код 10% људи. Напади се могу јавити ретко - неколико пута годишње, али код већине пацијената се појављују 1-2 пута недељно.

Прекрасна половина човечанства је вероватнија да трпи услед тешке главобоље. Али многи људи суочавају се са овим проблемом. Друго име за мигрену је болест аристократа. Верује се да је вероватније да се главобоља јавља код људи који се баве менталним радом.

Шта је то?

Мигрена је неуролошка болест, чији је најчешћи и карактеристичан симптом епизодична или редовна тешка и болна борба главобоље у једној (ретко у обе) половине главе.

Истовремено, не постоје озбиљне повреде главе, мождани удар, тумори мозга, а интензитет и пулсирајућа природа бола су повезани са васкуларном главобољом, а не са тензијом главобоље. Главобоља мигрене није повезана са повећањем или оштрим падом крвног притиска, нападом главкома или повећањем интракранијалног притиска (ИЦП).

Занимљиве чињенице

Први симптоми који подсећају на мигрену описали су древни исцелитељи времена шумерске цивилизације пре рођења Христа у 3000. пне. Мало касније (око 400 год.) Хипократ је издвојио мигрену, као болест и описао његове симптоме. Међутим, мигрена дугује име древном римском доктору - Цлаудиус Гален. Осим тога, прво је идентификовао особину мигрене - локализацију болове у једној половини главе.

Треба напоменути да мигрена често постаје сапут генија. Ова болест, као и ниједна друга, "воли" активне и емоционалне људе који воле ментално дело. На пример, од тога су патили такве изузетне личности као што су Понтиј Пилат, Петар Чајковски, Едгар По, Карл Марк, Антон Павлович Чехов, Јулиус Цезар, Сигмунд Фројд, Дарвин и Њутн. Није заобишла мигренску журку и модерне познате личности. Пате од напада главобоље, попут познатих личности као што су Вопи Голдберг, Јанет Јацксон, Бен Аффлецк и други живе и стварају.

Још једна чудна чињеница (иако није доказана научно): људи који су склони перфекцији чешће патњу од мигрене. Такви појединци су амбициозни и амбициозни, њихови мозгови константно раде. Није довољно да савршено раде све, они би требали бити најбољи. Због тога су веома одговорни и савесни о свему, радећи "за себе и за њега". У ствари, они су радохоличари.

Механизам развоја главобоље мигрене

Као што знате, мигрена је посебна врста главобоље, развојни механизам који је јединствен и није сличан било ком другом. Зато што већина лекова за главобоље није ефикасна са мигреном.

Мигрен напад се јавља у неколико узастопних фаза:

  1. Спазмом артеријских судова мозга и развоју краткотрајне хипоксије мозга. Ова фаза је повезана са развојем мигрене ауре.
  2. Затим долази до дилације или експанзије свих врста церебралних судова (артерије, вене, венуле, артериоле и капиларе). У овој фази се развија типична главобоља.
  3. Развија се отицање зидова крвног суда и периваскуларног простора, што их чини круто на сигнале за повратну контракцију. Овај феномен одређује трајање мигренских главобоља.
  4. Последњу фазу карактерише повратни развој мигрене и такође се назива пост-мигренски синдром. Неколико времена након престанка боли, пацијент се може пожалити на опште слабост, замор и осећај "сталности" у глави.

Упркос доступним подацима о природи главобоље мигрене, нове информације се појављују свакодневно, јер се овај проблем активно истражују од стране научника широм свијета. На пример, према најновијим медицинским публикацијама, хипоталамус мозга игра значајну улогу у патогенези мигрене, а то пружа нове могућности за проналазак ефикасних лекова за лечење и превенцију мигрене.

Узроци мигрене

Једна од мистерија је узрок мигрене. На основу дугорочних опсервација, било је могуће установити неке законитости у појави напада.

И мушкарци и жене пате од мигрене, али код жена то се дешава двоструко често као код мушкараца. Постоји зависност о учесталости болести од начина живота, па је утврђено да су људи који су друштвено активни и амбициозни, професије које захтевају високу менталну активност, као и домаћице највише подложне мигринима. Изузетно ретки случајеви мигрене међу људима у радним професијама, чија је активност повезана са константном физичком активношћу.

Узроци мигренских људи који су му болни, укључују многе факторе, али у ствари њихов непосредни утицај на развој напада није могуће успоставити, па се ови фактори могу сматрати само предиспозицијом или "почетним моментом" који се покреће када се појави прави узрок болести. Узроци мигрене укључују:

  • Неке врсте производа: сиреви од чврстог старења, црвено вино, чоколада, скуша, димљено месо, кафа;
  • Стрес или искусни психо-емоционални узбуђење.;
  • Неке врсте лекова, као што су оралне контрацепције;
  • Оштре временске промене (метеоролошки облик мигрене);
  • Јака физичка напетост;
  • Пременструални синдром.

Обично, искусни пацијенти знају шта изазива мигренски напад у њима и покушавају да елиминишу утицај овог фактора, тако да успевају смањити учесталост напада, али се не отклонити у потпуности.

Класификација

У зависности од симптома мигрене, болест се дели на следеће типове:

  • хемиплегик (губитак способности за извођење акције руком или стопалом);
  • статус мигрене (траје више од једног дана).
  • ретинална (погађа пола површине главе и ока, можда оштро смањење вида);
  • базилар (код младих жена, попуњен је церебралном инфарктом у одсуству адекватног третмана);
  • офталмолошки (утиче на визуелне органе, надвале капице, губитак визуелне функције);
  • абдоминални (често се дешава код деце, младићи, праћени грчевима, бол у стомаку);

У медицинској пракси постоје и концепти мигрене са и без ауре.

Без ауре, пацијент има честе главобоље које могу трајати од четири сата до три дана заредом. Сензације бола су фиксиране у одређеном делу главе (у тачки). Бол се повећава физичком активношћу, као и интензивном менталном активношћу.

Уз ауру, праћено је великим бројем сложених, понекад помешаних симптома који се јављају много прије напада или одмах са његовим почетком.

Симптоми мигрене

Најосновнији симптоми мигрене код жена и мушкараца су тробљење, пароксизмални бол у половини главе, који траје од 4 до 72 сата. Код савијања, бол се повећава - ово је прекомерно ширење крвних судова.

Напади на мигрене могу претходити аури - различити неуролошки симптоми: вестибуларни, моторни, сензорни, слушни, визуелни. Визуелна аура се јавља чешће од других, када особа види пуно светлих блица у левом или десном видном пољу, постоји губитак фрагмената видног поља или изобличење објеката.

Дакле, главни знаци мигрене су следећи:

  1. Мигрена прекурсори - слабост, осећај немотивисаног замора, немогућност концентрирања, смањена пажња. После напада, понекад се примећује пост-кап, поспаност, слабост, бледо коже.
  2. Мучнина је важан симптом који помаже у разликовању болова мигрене од других болова. Овај симптом увек прати епрувете и понекад је толико изражен да се ради о гагању. У овом случају, стање болесника је субјективно лакше, неколико минута постаје лакше. Ако повраћање не доноси олакшање, а бол се не прекида у року од неколико дана, онда је то можда знак статуса мигрене и захтева стационарно лечење.
  3. Природа бола мигрене се разликује од других главобоља - почев од храма, бол у стомаку и притиску постепено покрива половину главе, шири се на чело и очи.
  4. У 10% случајева мигрене код жена се јавља током менструације и траје дан или два од почетка. Једна трећина свих жена које имају ову болест трпе од менструалне мигрене.
  5. Са мигреном, увек постоји један или више повезаних симптома - фотофобија, мучнина, повраћање, страх од страха, поремећај мириса, вид или пажња.
  6. Орални контрацептиви и други лекови који утичу на хормонску равнотежу, укључујући терапију замјене хормона, могу значајно повећати ризик од напада, у 80% случајева интензивира интензитет.
  7. Артерије у подручју храма су напете и пулсирајуће, бол и напетост погоршавају покрет, тако да пацијенти преносе принцип у кревет у мирној и тамној просторији како би смањили количину екстерних стимулуса.
  8. Раздражљивост, анксиозност, замор, поспаност, бледо или црвенило коже, анксиозност и депресија су симптоми повезани са мигренима који се могу или не могу појавити у сваком појединачном случају.
  9. Једнострани бол се може замијенити од напада до напада, покривајући лијеву, затим десну страну главе или окомитог региона.

Према медицинским истраживањима, жене чешће пате од мигрене, доживљавају у просјеку 7 напади месечно против 6 напада у мушкарце, трајање напада је 7,5 сати за жене, а за мушкарце - 6,5 сати. Разлози за напад на жене су промене атмосферског притиска, температуре ваздуха и других климатских промјена, а код мушкараца - интензиван физички напор. Симптоми повезани са мигренама такође се разликују: жене су вероватније да имају мучнину и олфакторна оштећења, а мушкарци имају фотофобију и депресију.

Како да ублажите бол код куће?

Уз мање манифестације мигрене, бол се може ослободити од напада без лекова, за шта је неопходно:

  • дозволио себи да "спавате";
  • доуцхе;
  • фациал гимнастицс;
  • шампонирање;
  • масажа главе и врата;
  • акупунктура;
  • јоге;
  • хомеопатија.

Најједноставнији расположиви начини ублажавања патње мигрене код куће су аналгетици без рецепта, који садрже ибупрофен, Нурофен, Аспирин, Парацетамол (који је најмањи ефикасан), дјелујући брже и јаче у облику "шумећих" облика.

Да бисте смањили манифестације мучнине или повраћања, можете користити антиеметике, укључујући у облику ректалних супозиторија. Антиметички лекови, доприносећи апсорпцији аналгетика из гастроинтестиналног тракта, повећавају њихову активност.

Како лијечити мигрену?

Код куће третман мигрене укључује две главне области - олакшање већ развијеног напада и спречавање појављивања напада у будућности.

Релиеф напада. Само неуролог може прописати било који начин за олакшање бола током напада мигрене, зависи од интензитета и трајања. Ако је напад узет или умерен и траје не више од 2 дана, онда лекар прописује једноставне аналгетике, евентуално комбиноване.

  1. Комбинациони препарати који садрже кодеин, парацетамол, фенобарбетал и метамизол натријум.
  2. НСАИДс (ибупрофен), парацетамол (контраиндиковани у патологији бубрега и јетре), ацетилсалицилна киселина (не могу се узимати са тенденцијом крварења и гастроинтестиналних обољења).
  3. Ако је интензитет бола висок, трајање напада је више од 2 дана, онда се за мигрену прописују триптани (списак свих модерних триптана, цијена, како их исправно узети). Доступни су у свећама, растворима, спрецама, инфекцијама.
  4. Неселективни агонисти - Ерготамин, итд.
  5. Помоћни психотропни лекови - домперидон, метоклопрамид, хлорпромазин.

Триптани су лекови развијени пре 20 година и произашли су из серотонина. Они дјелују у више праваца одједном:

  1. Триптани се селективно утичу на крвне судове, смањујући болну пулзацију само у мозгу, без утицаја на остатак васкуларног система тела.
  2. Оне утичу само на специфичне производне супстанце (рецепторе), које изазивају појаву болова, њихов број се смањује - бол такође нестаје.
  3. Они имају изражен аналгетички ефекат, смањујући осетљивост тригеминалног нерва.

У класичној верзији мигрене са ауру, Папазол, узет у првим минутама, може помоћи. Неко помаже у топлој купки, неко је изложен хладноћи, а трећи олакшава комора под притиском.

Експериментални третмани за мигрену

Експериментални методи укључују третман са хипнозом, електронским уређајима, специјалним лепљивим малтером. Међутим, нема доказа о њиховој ефективности и потребно је више истраживања.

У вези са поремећајем ћелијског метаболизма и активацијом пероксидације липида, која се јавља у патогенези мигрене, уз конвенционални медицински третман, примена антиоксиданата и метаболичких лекова који побољшавају процесе ћелијске енергије и заштите их од оштећења слободних радикала, је патогенетички оправдана (комбинација витамина А, Е, Ц, коензим К10, антиоксикапс, емоксипин).

На пример, недавно је објављена студија, у којој је било 1.550 дјеце и адолесцената са честим мигренским нападима. У току тога показано је да је код неколико пацијената примећен низак ниво коензима К10 у плазми и да препорука за употребу прехрамбених суплемената који садрже коензим К10 могу довести до побољшања код неких клиничких знакова. Аутори су закључили да за потврђивање таквих запажања потребна је анализа са научно квалитативном методологијом.

У другој студији, код 42 пацијента, аутори су упоређивали ефикасност коензима К10 (300 мг / дан) и плацебо: коензим К10 био је знатно ефикаснији од плацеба, с циљем смањења учесталости напада мигрене, трајања главобоље и трајања мучнине после 3 месеца лечења. Аутори оцењују коензим К10 као ефикасну и добро толерисану средство за спречавање манифестација мигрене.

Група пластичних хирурга из Универзитетских болница у Кливленду већ десет година радила је на хипотези да је у неким случајевима узрок рекурентних главобоља и мигрена иритација тригеминалног нерва узрокован спазама мишића око ње. Објављени резултати студија потврђују слабљење или нестанак главобоље убризгавањем Боток-а и хируршко уклањање одговарајућих мишића.

Алтернативно лечење мигрене

Други начини лечења ове болести:

  1. Биофеедбацк. Ово је посебна врста релаксације уз помоћ посебне опреме. Током поступка, особа научи да контролише физиолошке реакције на различите ефекте, као што је стрес.
  2. Акупунктура Студије су показале да ова процедура помаже да се носи са главоболима различитог порекла, укључујући и мигрену. Али акупунктура је ефикасна и безбедна само ако је овлаштени стручњак изводи помоћу специјалних стерилних игала.
  3. Когнитивна терапија понашања. Помаже неким људима са мигренама.
  4. Масажа Јединствено средство за превенцију, помаже да мигрене напад буде ретка.
  5. Љебови, витамини, минерали, дијететски суплементи. Да би спријечили и учинили ријетке мигрене нападе, помажу таквим лијековима као биљној биљци, високим температурама, високим дозама рибофлавина (витамин Б2), коензима К10, магнезијума. Али пре него што их употребите, увек се консултујте са својим лекаром.

Спречавање мигренских напада

Пратеци ове једноставне препоруке, можете избјећи провокацију напада:

  1. Пратите дијету и дијету, немојте журити током оброка и немојте уживати у покрету.
  2. Хигијеница за спавање, која траје од 7-8 сати, где се дневно "тихи сат" треба потпуно отказати. Неопходно је у исто време да се спавате у мирном, не-надраженом стању (али не превише рано), било би добро устати у исто време да устане.
  3. Умањите стресне ситуације, увек немојте руковати са њима без штетних средстава (валеријске таблете итд.), А такође не заборавите да у другим случајевима пожељно је прибегавати помоћ терапеута који ће вам помоћи да научите да контролишете своје понашање.
  4. Не заузимајте алкохол, никотин и кафу, али ако можете да приуштите омиљено пиће за пиће не више од две шоље дневно (ујутро), онда алкохол са дуванским производима треба напустити у потпуности.
  5. У сваком случају не занемарите употребу лековитих лекова за профилактичке антимигране које прописује лекар. Такође би требало да буду увек при руци.
  6. Добро је периодично спровести спа третман или лечење у локалном диспанзеру, где можете добити нефармаколошка средства за превенцију (физиотерапија, масажа подручја врата, акупунктура).

Неопходно је сложити се да је тешко борити против мигрене, али то је могуће. Обично, дисциплински пацијенти знају све о својој болести и у највећем броју случајева се носе, иако, наравно, нису завидјени, стално морате бити у обавези. "Пут ће савладати онај који хода!" Речено је старијима.

Прогноза

Уз компетентну и комплексну терапију, прогноза за ову болест је охрабрујућа. Присуство болести може бити доказ о развоју озбиљних болести, укључујући канцер, апсцес, запаљење мозга, енцефалитис, васкуларну анеуризму, хидроцефалус итд.

Ризична група људи који могу имати мигрену могу укључити становнике великих градова који воде динамичан начин живота и занемарују слободно време, девојке и жене старије од 20 година (посебно током менструације), као и особе са генетском предиспозицијом за мигрене.

За правилну дијагнозу и оптималан третман, потребно је затражити помоћ од неуролога. Само искусни лекар ће моћи да разликује знаке мигрене од других синдрома са сличним симптомима, а такође ће препоручити ефикасну терапију корак по корак.

Мигрена третман: листа лекова за мигрену и главобоље

Мигрена је наследна болест у којој су судови мозга преосетљиви и постају запаљени под утицајем негативних спољашњих и / или унутрашњих фактора. Напади мигрене праћени су тешким болом, фотофобијом и мучнином. Не постоје трајне дегенеративне промене у мозгу, вазодилатација и упала се јављају само током напада, а затим се заустављају.

Мигрена не представља опасност за здравље, штавише - људи који болују од њега задржавају јасност ума и добро памћење. Али током болних напада на позитивне аспекте болести не желе да размишљају. Како разумети да ли стварно имате мигрену, или су главобоља другачије природе?

Ево шта треба да знате о мигренама:

Напади обично имају четири фазе: продроме, аура, сам бол и пост-нормални период;

Продром је анксиозност и предвиђање напада, аура је визуелни, тактилни, олфакторни и говорни поремећаји пре напада, бол мигрене увек је јака, пулсирајућа и локализована у одређеном делу главе, а пост нормалан период је осјећај слабости након напада;

Понекад постоји мигрена без ауре, али његово одсуство не уклања дијагнозу;

Тешки мигренски напади могу пратити повраћање, вртоглавица, двоструки вид и затамњење очију па чак и парализа удова. Понављајући бол у стомаку и повраћање нејасне етиологије код деце такође могу бити манифестација мигрене.

За жене, мигрена се прво манифестује у доби од 13-23 године, често је њен долазак повезан са првим рођењем. Дечаци пате од ове болести много мање често, али почињу патити раније - од 8-10 година старости, и тешко је предвидети када ће се напади завршити. Мигрен је дијагностикован само у 6% укупне мушке популације. Међу женама, свака пета трпи, али скоро све мигрене се повлаче после менопаузе.

Потпуно излечити мигрену је немогуће, као и објаснити њене узроке или спречити развој. Али болест може и треба бити под контролом. У идеалном случају, не би требало да имате више од два напада месечно и не би требало да трају више од два сата. Они који су навикли да пате од болова и трче до ВЦ-а два или три дана, такве речи изгледају недостижан сан. Али немојте журити у очају. Покушат ћемо вас научити да живите на такав начин да вас није мигрирана владала, али сте и ви.

Да бисте преузели контролу над мигреном, морате:

Израчунајте факторе који изазивају и пажљиво их избегавајте;

Разумети разноликост лекова против болова, пронаћи одговарајући лек и правилно узети за брзо ублажавање болова;

Урадите све што је могуће да смањите учесталост напада.

Свака од ових три тачке сада ћемо детаљно анализирати.

Мигрена Триггерс: Познавајте свог непријатеља

Мигрена није главобоља по себи, већ само повећана осетљивост мозга. Да би почели бол, постоје потребни провокативни фактори, који се називају мигренски триггерс. Човек може имати један или више таквих окидача, а понекад напади настају само из одређене комбинације.

Шта се испоставља: ​​ако нема разлога, онда неће бити напада? Сасвим добро, само је тешко потпуно заштитити од окидача - они су буквално свуда. Неко је срећнији - њихова мигрена превлада само на позадини стреса, а неко пати од било каквог пада атмосферског притиска.

Немојте журити да извлачите закључке, покушајте да задржите дневник "мигрене" мјесец дана. Нацртајте таблицу, означите датуме на врху и напишите све могуће окидаче са стране. Ако је дошло до напада, ставите плусе у колону насупрот факторима који изазивају који се десио тог одређеног дана. На пример: они су пили - плус, нису спавали - плус, кишо је - плус, свађа се са неким - плус, и тако даље. Као резултат ове мини студије, постаје јасно који покретачи (или комбинације тригера) изазивају мигрене напада у вама.

И да вам помогнемо да откријете своје непријатеље, овде ћемо вам пружити списак свих могућих унутрашњих и спољашњих тригера мигрене:

Алкохол Пре свега, требало би да се пазите на црвено вино и шампањац. Сваки алкохол шири крвне судове и изазвати мигрену, али у црном вину и даље садржи флавоноиде и шампањца - мехурића угљен диоксида, тако да васодилатор ефекат ових јаких пића најизраженији;

Храна Овде су на првом месту производи који садрже тирамин - димљено месо, плави сир, пиво. Неколико мање тригера су цитруси, банане и чоколада. Недавно постоје докази да мигренски напади могу изазвати свеобухватни моносодијум глутамат, дијететски додатак који повећава укус већине готових производа. Што се тиче кофеина, његова улога у покретању механизма мигрене је двосмислена. Са једне стране, кафа и снажан чај своде крвне судове, а са друге стране, редовна конзумација кофеина је заразна. А оштро одбацивање тога подразумева непожељне промене у васкуларном тону и, као последицу, напад мигрене;

Режим напајања. У ствари, није толико важно шта једете, већ колико често то радите. Дуга пауза између оброка изазива критичан пад нивоа глукозе у крви. А ко је најслабији у телу? Наравно, мозак. Ако је склон миграцијама, он се неће осудити на штрајку глађу са нападом мучног бола. Само немојте заборавити да снацкате сваких 3-4 сата;

Алергија. Појединачна нетолеранција према храни, лековима или спољним факторима (прашина, полен) директно се односи на учесталост напада мигрене. Ова чињеница потврдила је медицинска студија у којој је група пацијената изолована од свих њихових алергена током три месеца. Апсолутно код свих субјеката, учесталост напада се смањивала, а бол је постала мање интензивна и продужена;

Течност. Свако ко пати од мигрене, посебно, треба 1,5 литара чисте воде дневно. Ово ће омогућити да биокемијске реакције у телу исправно раде, а губитак ових реакција неће се акумулирати у ткивима и посудама. Ако сте укључени у спорт или тежак физички рад, размотрите све већу потребу вашег тела за чистом водом. Не у чају, кафи или соку, већ у обичној води;

Лекови. Лекови са вазодилататорни акције (нпр, нитроглицерин, звона и сл) је готово сигурно да покрене механизам и узроковати мигрене напад, па будите сигурни да прочитате сажетак свих лекова пре него што их води;

Спавај Одрасла особа треба да спава од 6 до 8 сати дневно, не мање. Претпоставимо да промените своје место рада, а уместо уобичајених 8 сати, сада само спавајте 5. Прилагођавање таквом распореду нужно ће бити праћено нападима мигрене. Иста ствар се може десити са особом која је отишла на одмор и одлучила да спава пре поднева - врло је вероватно да ће се твој џирбер претворити у страшну главобољу;

Емоционални стрес. Тешко је замислити свакодневни живот без стреса, али можете научити како се опустити и вратити у миру. Ово је посебно важно за људе са мигренама. Током самог стреса, када је тело концентрисано, неће бити напада - она ​​ће вас зауставити неколико сати касније или следећег дана. Стога, након нервног шока или сукоба, уложите све напоре да се ослободите негативног и ослободите тензије;

Спорт и активности на отвореном. Цео дан у врту, први тренинг за фитнесс, дуга куповина - а сада сте већ срушили нападом мигрене. Позната слика, зар не? Ако не живите много у животу, немојте журити да се учитате, али ако сте напротив, редовно вежите, наставите са добрим радом и никада не успорите;

Време Падови атмосферског притиска не могу се назвати најпопуларнијим покретачима мигрене - ови фактори утичу само на особе са нестабилним артеријским притиском. Међутим, не мешају се, и вероватно је да сте хипертензивни, патили од мигрене;

Околина. Напад би могао изазвати и друге спољне факторе: а дуг гласан звук (зграда, производну халу, рок концерт, фудбалска утакмица), јак мирис (парфем, боја, лакова, растварача), прљава ваздуха (Смоки или прашњава животне средине);

Хормони. То је одговор на питање зашто мигрена тако "воли" фер секс. Током живота тела сваке жене, под утицајем полних хормона, долази до озбиљних промена: дјевојка сазрева, менструише, постане трудна, роди се, храни и губи плодност. У свакој фази рада раде хормони. Није изненађујуће што скоро све жене које пате од мигрене праве своје насилне нападе уочи менструације, у постпартуму и током менопаузе.

Како се решити главобоље?

Па, коначно је дошло до најважније ствари - рећи ћете и уписати у главу сва питања која су вас довела до ове странице:

Да ли треба да узимам лекове против болова за мигрену?

Колико често то можете учинити?

И како се ослободити мучнине?

Да ли су пилуле за главобољу штетне?

Како се они разликују једни од других, осим цене?

Када узимати лекове: током ауре, након појаве бол или када је већ немогуће издржати?

Или можда узимати пилулу за сваки случај, у првом предзнању напада?

Да погледамо све у реду. Почнимо са комплетном листу свих лекова за мигрену и главобољу, што указује на њихову праву композицију. Можда је велико изненађење за вас да се за исту супстанцу може наплаћивати 10 или више пута у апотеци са собом. Једнако је важно научити како разликовати таблете које су погодне за лијечење мигрене од потпуно непримјерених, као и процјену озбиљности могућих нежељених ефеката.

Једноставне лекове против болова

Службена медицина такве лекове назива кратком скраћеницом НСАИД-а - нестероидних антиинфламаторних лекова, односно, ослобађа упале без помоћи хормона. У наставку ћемо дати детаљну листу ових лекова, па чак и ако у њему не пронађете име пилула, прочитајте њихов састав - сигурно постоје потпуно познати термини.

Апсолутно сви НСАИДс ослобађају главобоље услед олакшања запаљења у васкуларним зидовима. Другим речима, ови лекови елиминишу сам узрок болова, што је врло добро. Међутим, у неким таблама постоје додатни састојци који имају умирујући или антиспазмодични ефекат. Колико је релевантно у лечењу мигрене, детаљно ћемо размотрити.

И за почетак, поделимо све лекове за главобољу у две велике групе:

Једнокомпонентни аналгетици

Једноставни једнокомпонентни аналгетици укључују ацетилсалицилна киселина, ибупрофен, ацетаминопхен, напроксен, кеторолак, ксефокам, лорноксикам и диклофенак.

До данас су у Русији регистроване следеће дроге:

Ацетилсалицилна киселина (Аспирин, Упсарин). За лијечење мигрене, стварна доза је од 500 мг и више, најбоља опција је пити две таблете од 500 мг одједном. Шумеће таблете су много боље прилагођене јер се брзо апсорбују, што је веома важно у условима мучнине. У апотеке могу задовољити тзв срчану аспирин (тромботички АСЦ, Аспирин кардио) која је профилактички додељен код болесника са ризиком од можданог удара и срчаног удара, као ацетилсалицилна киселина смањује згрушавање крви. Будите опрезни: такав аспирин није апсолутно погодан за лечење мигрене, сувише је мала доза;

Ацетаминопхен (Парацетамол). Неколико пута смо узимали парацетамол као лек за високу грозницу код деце. Сама по себи, она је сигурна, али не превише ефикасна, тако да су мултикомпонентни аналгетици уз додатак парацетамола погоднији за лечење мигрене. Чисти ацетаминопхен се такође продаје под именом Панадол, Тиленол, Еффералган;

Ибупрофен (Нурофен 200 мг, Нурофен форте 400 мг, Миг 200, Миг 400, Бруфен, Адвил). Има аналгетичко, антипиретично и антиинфламаторно дејство. Пацијенти добро толеришу, брзо отклања главобоље. Када се мигрену прописује у дози од 500 мг;

Метамизол Натријум (Аналгин 500 мг, Баралгин 500 мг). Нисмо започели списак са овим најпопуларнијим аналгетиком, јер се у последњих неколико деценија снажно дискредитовао. Редовни унос Метамизола негативно утиче на састав функције крви, јетре и бубрега. У целом цивилизованом свету, чиста супстанца није пуштена у дозирању од 500 мг дуго, али само додати 100-250 мг у састав мултикомпонентних лекова против болова. У Русији, пени Аналгин се и даље производи са коњском дозом метамизола, који добро уклања главобољу мигрене, али узрокује непоправљиву штету по здравље када се редовно користи;

Напрокен (Напрокен 250 мг, Бонифен 275 мг, Бонифен Форте 550 мг). За лечење мигрене се користи и независно у дози од 500-750 мг, и као део комбинованих лекова за главобоље. Такође се често користи за борбу против понављајућих болова код жена;

Диклофенак (Волтарен) - антиинфламаторна супстанца, која се успешно користи за леђа и зглобове. Постоји много трговачких имена диклофенака, а Волтарен, можда најпознатији од њих. Диклофенак таблете или Волтарен прах се користе за ублажавање акутних главобоља и лечење мигрене;

Кеторолац (Кетанов, 10 мг);

Лорноксикам (Ксефокам, Ксефокам Рапид) Кетанов и Ксефокам - најснажнији аналгетици, са којима можете елиминисати чак и пулсирајућу зубобољу или грчеве од хепатичног колике. Ови лекови се широко користе у лечењу мигрене, а не само у пилуле, већ иу ињекционом облику.

Мултикомпонентни аналгетици

Ови лекови против болова могу садржати један или више главних активних састојака (на примјер метамизол натриј и парацетамол), као и једну или двије додатне супстанце (нпр. Кодеин, кофеин или фенобарбитал).

Познато је да кофеин има вазоконстрикторски ефекат, што је веома важно за мигрене. Кодине и фенобарбитал умирују нервни систем и смањују ексцитабилност церебралног кортекса. Фенобарбитал у високим дозама претходно се користи за лечење епилепсије, а ова пракса је изложила своје озбиљне нежељене ефекте и регистровала ефекат зависности. Сматрамо да су кодеин и фенобарбитал зависни, што значи да таблете са таквим адитивима нису погодне за редовно третирање мигрене.

Ми наводимо најпопуларније комбиноване лекове за главобољу:

Цитрамон (парацетамол 180 мг + кофеин 30 мг + ацетилсалицилна киселина 240 мг). Исти састав има Аскофен. Ови лекови су погодни за лечење мигрене код пацијената који немају проблема са високим крвним притиском и васкуларним грчевима. Да бисте зауставили напад, морате пити најмање 2 таблете одједном;

Мигренол, Панадол екстра (парацетамол 500 мг + кофеин 65 мг). Овде имате јасан пример извлачења новца од људи који не познају људе који пате од дивље главобоље. Долазе у апотеку, где су обавезно понудили посебан лек за мигрену, који се зове Мигренол, и, наравно, кошта неколико стотина. Заправо, Мигренол, Панадол Ектра су 10-папирни Парацетамол блистер и шоља кафе. А од мигрене, ови лекови помажу гору од Цитрамона (такође, иначе, десет рубаља);

Пенталгин. Под овим брендом се продају 4 дроге, различите у саставу и сврси. Прва три су погодна за олакшање бола током ретких (не више од 2 пута месечно) мигренских напада, а четврти има антиспазмодични ефекат и има за циљ елиминацију колике, грчева, зуба, мишића, зглоба и менструалног бола:

Пенталгин Н (метамизол натриј 300 мг + напроксен 100 мг + кофеин 50 мг + кодин 8 мг + фенобарбитал 10 мг);

Пенталгин ИЦН (метамизол натриј 300 мг + парацетамол 300 мг + кофеин 50 мг + кодин 8 мг + фенобарбитал 10 мг). У истој композицији су припреме Седал М и Седалгин нео;

Пенталгин плус (пропифеназон + парацетамол + кофеин + кодеин + фенобарбитал);

Пенталгин (парацетамол 300 мг + напроксен 100 мг + кофеин 50 мг + дротаверин 40 мг + фенирамин малеат 10 мг).

Кофетин (пропифеназон 210 мг + парацетамол 250 мг + кофеин 50 мг + кодеин 10 мг) је добар јер не садржи аналгетик, али није погодан за трајни третман мигрене због кодеина;

Темпалгин (метамизол натриј 500 мг + триацетонамин 4 толуен сулфонат 20 мг). То су све познате "зелене пилуле из главе". Заиста, бол је бољи захваљујући великој дози аналгетика и не-наркотичном седативу;

Спазмалгон (Спазган, узимам 500 мг натријум метамизола + питофенон 2 мг + фенпивериниум бромид 20 мг). Да бисте користили овај лек за лијечење мигрене стално, велика је грешка. Има сасвим другу сврху. Наравно, 500 мг Аналгин-а ће смањити било какав бол, али смо већ говорили о својој штети. А остале компоненте Спасмалгоне имају антиспазмодични ефекат, који током мигрене није релевантан, пошто су судови у мозгу дилатирани и упаљени, али нису компримовани. Прекини мит до краја: Дротаверине (Но-спа) је бескористан и за мигрене. Има искључиво антиспазмодични и не антиинфламаторни ефекат, али нема грипа током напада мигрене;

Андипал (метамизол содиум 250 мг + дибазол 20 мг + папаверин 20 мг + фенобарбитал 20 мг). Веома ефикасан лек за ублажавање главобоља код људи који пате од мигрене на позадини хипертензије и повећане нервозне експресивности. Међутим, због чињенице да једна таблета Андипала садржи само пола таблете аналгинума, за лечење мигрене морате пити две таблете одједном, што је 40 мг фенобарбитала. Као резултат, зависност је неизбежна.

Сада расправљамо о "ватри", методама убризгавања ублажавања страшне главобоље током напада мигрене. Морају се прибјегавати када је особа узела апсолутно неприкладне пилуле које му нису помогле и пропустиле драгоцено вријеме или када је храбро претрпео бол док није почео да се попне на зид Наравно, то не можете учинити, али ако се ситуација десила, мораће да уради ињекцију.

За интрамускуларне ињекције код куће најчешће се користе следећи аналгетици:

Баралгин - 2500 мг аналгетина у 1 ампуле. Еквивалент 5 таблета аналгина одмах се пусти у крв. У фази када је главобоља неподношљива и праћена мучнином, ово је најбољи излаз;

Кеторол - 30 мг кеторолака у 1 ампуле. Помаже брже и боље од Баралгина, мање штети здрављу, али кошта много скупље и никада није на располагању хитним лекарима. Ако имате тешку мигрену, боље је да купите Кеторола у самој апотеци, заједно са одговарајућим шприцевима, и држите је близу при руци.

Ефикасна и безболна алтернатива ињекцијама су ректалне супозиторије. Пошто велика крвна суда пролазе кроз ректум, одатле лекови против болова брзо улазе у крвоток, заобилазећи дигестивни тракт, што је мучнина.

Следеће свеће се користе за лечење мигрене:

Волтарен 50 и 100 мг (диклофенак);

Цефецоне Д (парацетамол);

Индометхацин 50 и 100 мг.

Ако мучнина није јака и није праћена повраћањем, логично је узимати диклофенак у праху - Волтарен Рапид врећица. Брзо се апсорбује у желуцу и не надражује мужну мембрану, па стога не погоршава мучнину.

На крају разговора о комбинованим лековима против болова за лечење мигрене желим детаљније да се задржим на лековима на рецепт. Такве таблете не могу се купити у апотеци само зато што садрже небезбедне супстанце које узрокују зависност. На пример, Залдиар (трамадол 37,5 мг + парацетамол 325 мг). Парацетамол је поменут горе, а трамадол је полу-наркотична супстанца која активира ендорфинске рецепторе. Другим речима, након узимања трамадола, особа осећа као да има пуно радног хормона у крви - ендорфин. Узрок бол се наставља, али механизми против болова се покрећу у мозгу. Залдиар се користи само за лечење озбиљних неконтролисаних облика мигрене, а само онако како прописује лекар.

Специјални аналгетици за мигрене

Све док постоји мигрена, толико научника покушава да пронађе посебан лек за лечење ове мистериозне болести. Значајан проценат пацијената не може да изабере анестетик код расположивих и популарних аналгетика - ниједна пилула једноставно не помаже. Због тога је научни пробој у лечењу мигрене био само питање времена и недавно је дошло.

Године 1989. немачка фармацеутска компанија ГлакоСмитхКлине развила је први специјални анти-мигренски лек - суматриптан. Он ограничава дилатиране судове, блокира ослобађање калцитонизирајућег пептида и супстанце П од завршетка тригеминалног нерва, чиме се потпуно зауставља напад мигрене. До данашњег дана суматриптан се сматра "златним стандардом" у лечењу мигрене - овај лек радикално побољшава квалитет живота више од 70% пацијената који су сами пробали.

Триптани

Суматриптан је био први члан породице лекова против мигрене. Током протеклих 30 година ова породица је допуњена са неколико ефикаснијих средстава. Важно је схватити да триптани не ослобађају друге главобоље, осим оне коју изазивају мигрена. Истовремено, ниједна друга врста лекова не показује такву високу ефикасност у третману мигрене као триптана.

Следећи триптани се продају у руским љекарницама:

Суматриптан и његови генерици (лекови са истим активним састојком):

Емигран таблете 50 и 100 мг и у облику спреја од 20 мг (једна доза);

Амигренин 50 и 100 мг (Русија);

Сумамигрен 50 и 100 мг (Пољска);

Рапимед 50 и 100 мг (Исланд);

Золмитриптан (Зомиг 2,5 мг);

Елетриптан (Релпак 40 мг);

Наратриптан (Намиг 2,5 мг).

У поређењу са оригиналним лековима, генерички лекови су до четири пута јефтинији, и имају исту високу ефикасност. У нашој земљи, Амигренин (генерички лек суматриптана), који се може купити у просеку од 150-200 рубаља, ужива заслужену љубав међу пацијентима мигрене.

Појава триптана на фармацеутском тржишту била је спас за милионе људи који су болни од мигренских напада са мучнином и повраћањем. Али, као што је често случај у животу, свака добра ствар има своје мане. Триптани нису изузетак. Пошто они озбиљно своде запаљене судове, неки људи једноставно не могу узимати ове лекове.

Важно: Триптани су стриктно контраиндиковани код пацијената са хронично повишеним или слабо контролисаним крвним притиском, коронарним срчаним обољењима, али и са инфарктом миокарда или можданог удара.

Иако триптани имају селективни ефекат на крвне судове у виду, њихов ефекат на срце и периферне посуде не може се потпуно смањити. Због тога, лекари не прописују третман мигрене са триптанима релативно здравим и младим пацијентима који током интензивног физичког напрезања доживљавају болове са стезањем у срцу или осећај тежине олова у ногама. Варикозне вене и тромбофлебитис у историји су такође фактори који нису у корист триптана.

Ако имате мигрену са ауру, веома је важно изабрати прави тренутак за узимање триптана. Током ауре, судови мозга су сужени, а почетак бола сигнализира њихову експанзију и упале. Зато никако не смијете узимати таблету на фази ауре да бисте се суочили са болом. Дакле, не превлачите је, већ само продужите ауру и повећајте бол у току напада.

Боље је започети лијечење мигрене с Суматриптаном или Зомигом, након консултовања са доктором и основним прегледом, укључујући и електрокардиограм. Наравно, у апотеци ће ти лекови бити продати без рецепта, али немојте журити да идете тамо без посете лекару. Чињеница да се триптани продају у 2 или 3 таблете у једном пакету указују на то да је превелико давање или злоупотреба озбиљно негативне последице.

Важно: Триптани не могу третирати ретке тешке облике мигрене са аура - хемиплегичном и базилном мигреном. Поред тога, ови лекови су контраиндиковани код деце млађих од 18 година, трудница и дојиља.

Обично триптани добро се толеришу, само понекад пацијенти примећују осећај пузања, мрзлости и стезања у грудима. Тридесетогодишња пракса лечења мигрене са триптанима чини безбедном да говори о својој сигурности и високој ефикасности. Због тога, ако немате контраиндикације, немате шта да се плашите - можете безбедно да се лијечите.

Ерготамин Деривативес

Постоји још једна, старија класа специјалних анти-мигренских аналгетика - деривати ерготамина. Они, за разлику од триптана, само су уске судове, и врло брзо и брзо, стога могу бити опасни, посебно у великим дозама. У већини земаља у иностранству, ови лекови нису прописани за третман мигрене стално. Дерогати еротамина се сматрају само као резервне супстанце за олакшавање тешких напада, када ниједна друга метода не функционише.

На пример, лек дихидроерготамин у ампулама је присутан у арсеналу западних доктора у случају хитне неге пацијенту са статусом мигрене (то јест, болест главобоља неколико дана без дејства конвенционалних аналгетика). Не можете купити дихидроерготамин у апотеци без рецепта, али можете купити пилуле за комбиноване болове са малим садржајем ерготамина.

У Русији су регистрована три таква аналгетика:

Номигрени (ерготамин тартрат 0,75 мг + кофеин 80 мг + пропифеназон 200 мг + камилофин хлорид 25 мг + меклозамин цитрат, 20 мг). Ерготамин ослобађа крвне судове, кофеин тонира њихове зидове и убрзава апсорпцију таблета, пропифеназон има аналгетички ефекат, а меклоксамин неутралише мучнину;

Синцаптон (ерготамин тартрат 1 мг + кофеин 100 мг + дименхидринат 25 мг);

Цофетамине (ерготамин тартрат 1 мг + кофеин 100 мг).

Али, по мишљењу пацијената, две таблете Номигрен-а омогућавају заустављање мигренског напада с приближно истом брзином и ефективношћу као једна таблета Зомиг-а. Међутим, ако упоредите ове лекове у смислу безбедности, преферира се триптан. И још увек треба имати у виду да је заједнички пријем деривата ерготамина и триптана категорично контраиндикована, јер доводи до критичног сужења церебралних судова!

Важно: Ако узимате номигрен или било који други комбиновани аналгетик уз додатак ерготамина, можете користити триптане не раније од 24 сата!

Дерагати еротамина имају широк спектар контраиндикација:

Болести периферних крвних судова;

Како се суочити са мучнином током напада мигрене?

Напад мигрене скоро увек прати мучнина и понекад понавља повраћање. Не само да је то врло непријатно, већ и ометају благовремену апсорпцију узиманих лекова против болова. Ако сте узели пилулу и потом сте повраћали, можете претпоставити да нисте узели лекове уопште. Због тога, чим будете осећали мучну муку, одмах узмите антиеметике (Реглан, Раглан), можете заједно са аналгетиком.

Међутим, чак и на самом почетку напада на мигрену, када је прерано говорити о мучењу и мучењу боли, стомак не функционише исправно, а не са пуним чврстоћом, а храна која је једе дан пре тога је одложена у њему. Иста судбина ће вјероватно чекати анестетику коју сте узели. Тамо ће лежати и кородирати мужну мембрану, што додатно изазива мучнину. Да бисте то избегли, узмите Мотилиум Пилл - лек за преједање, који садржи комплекс желудачких ензима који убрзавају пробавни процес.

Како одабрати лек за мигрену?

Из претходне варијанте лекова против болова није изненађујуће да се збуните: какву пилулу треба изабрати, и где започети лијечење мигрене? Најконзистентнији приступ ће бити - почети, тако рећи, са најмањим злошћу, постепено кретање ка највећем, и само ако једноставни аналгетици не помажу. Важно је одабрати адекватну дозу, у супротном ћете пити још 2 таблете за сат, након неколико сати још два, на крају неће радити на тај начин, јер се тренутак пропусти и неправедно напишете лек у "неефикасним средствима мигрене".

Аспирин из свих једноставних НСАИД-а најбоље ослобађа главобољу узроковану мигреном. Правовремено узимано 1000 мг аспирина упоредиво је са ефектима за триптане, али много је приступачније. Међутим, не заборавите на корозивни ефекат који има ацетилсалицилна киселина на стомак. Због овог минус третмана мигрене са аспирином је контраиндикована код пацијената са гастритисом и пептичном улкусном болести.

Као што смо горе поменули, у Европи је проглашен прави прогон на комбинованим аналгетицима због штетних заразних адитива (кодине, фенобарбитал). Зато, ако је главобоља озбиљна, мора се задовољити регуларним аспирином.

Предузетни људи су пронашли посебан "коктел против мигрене" који се састојао од једноставних и приступачних састојака:

Чашу воде са раствореним 1000 мг шумећег аспирина;

Чаша свеже направљене слатке црне кафе или кесе од кола;

Како то функционише? Прво, узимате велику дозу аспирина у брзом апсорбованом облику. Друго, обезбеђујете тело флуидом и глукозом, а ово испуњава стомак и умирује мозак. Треће, добијате део желудачних ензима који помажу пребацивању садржаја стомака што је брже могуће и гурајте га у цревима, где ће се аспирин апсорбовати. Овај "коктел" стварно ради! Пробајте, а ако имате чир или гастритис, замените аспирин налгесином или напроксеном у дози од 500-750 мг.

Триптани су ваши лекови прве линије у присуству чир на желуцу или дуоденални чир, као и уз погоршање гастритиса или под условом да аспирин не делује 45 минута након ингестије. Још једном се сећамо: за третман мигренских триптана потребно је добити дозволу од лекара!

Једнокомпонентни аналгетици (ибупрофен, аналгин, парацетамол, диклофенак) не треба користити у чистој форми, нарочито аналгетику. Покушајте сами да тестирате ефекат ибупрофена (600-800 мг) или кеторолака (20 мг), можда ће то бити довољно да се брзо и потпуно уклони главобоља током напада. Међутим, парацетамол и диклофенак се тешко могу упоредити са аспирином у ефикасности у лечењу мигрене. Иако, као што знате, свака особа је индивидуална.

Комбиновани аналгетици (Цитрамон, Пенталгин) се много чешће користе за олакшавање мигренских напада и боље су, али не заборавите да смо причали о штетним адитивима и зависности. Формулације које садрже кодеин и фенобарбитал могу се користити само за лијечење благе мигрене са 2-3 нападе месечно.

Одабрани лек за мигрену може се сматрати ефикасним ако:

У потпуности ослобађа главобоље не касније од 4 сата након ингестије;

Током првих 2 сата пролазе мучнина и фотофобија, а бол прелази из пулсирања у досадашњи и постепено умирује;

Он вам помаже да зауставите напад увек или скоро увек;

Главобоља се не наставља следећег дана;

Не морате понављати пријем лекова или додати друго током напада.

Како узимати лекове против мигрене?

Не, не ради се о стриктно пратити упутства, а не за жвакање таблетама које нису намењене за ово, и пити их довољно воде. Оно се подразумева. У лечењу мигрене, можда је најважније време узимања лекова, а не његов састав. Било који аналгетик, једноставан или комбинован, обичан или посебан, може зауставити јаку главобољу, без обзира на узрок. Међутим, са мигреном имате неколико минута да му дате прилику.

Експанзија и упала церебралних судова једини узрок главобоље је само током првих 40-120 минута од појаве напада (у зависности од тога колико брзо расте бол). Дакле, ако сте успели да узимате лекове против болова током прва два сата, имате прилику да зауставите напад. Иначе, шанса се пропусти.

Када се мучнина, страх од јаког светла и нетолеранција гласних звукова придруже главобољу главобоља, то указује на то да су импулси бола већ прошли кроз влакна тригеминалног нерва и стигли до можданог кортекса. Механизми бола су интензивирани, који су веома тешки за заустављање аналгетика, нарочито имајући у виду бесмисленост оралне примјене.

Важно: Прекасно, узимани лекови против болова, без обзира на врсту и састав, неће вам помоћи да се отарасите главобоље мигрене, али ћете добити све негативне ефекте и нежељене ефекте. Не прелазите дозе и не понављате пријем сваког сата, надајући се олакшању. Ако напад мигрене прати поновљено повраћање, нема смисла узимање пилула уопште - само ињекције.

Комбиновани аналгетици су вероватније да ће вам помоћи када се пропусти оптимално вријеме уноса, али то је само зато што умирујући додатки садрже мршаву осетљивост церебралног кортекса и више се не боре за узрок, већ ефекат. Пошто су концентрације кодина и фенобарбитала у таквим препаратима скромне, успех није гарантован. Али неконтролисани третман мигрене са комбинованим аналгетиком дефинитивно доводи до појаве зависности од њих. Узимање лекова уз додатак фенобарбитала или кодеина препоручује се не више од два пута месечно.

Неадекватни убица бола обично постаје разлог због којег особа трпи страшну главобољу током цијелог дана и на крају узрокује хитну помоћ. Лекари су му интрамускуларно убризгали Баралгина, Димедрола, понекад чак и Реланиума, што је резултирало да исцрпљени пацијент брзо заспи. Покушајте да се никада не доведете у ову државу: прво, опасно је за здравље, а друго, доводи до повећања мигренских напада у будућности.

Важно: Не можете стоји да издржите страшну главобољу и одбијте узимати лекове против болова, а односе се на њихову штету. Далији и болнији напади ће бити, чешће ће се поновити.

Наравно, уопште не можете учинити ништа и само га издржати: у мозгу су заштитни механизми против бола који искључују бол када престане да буду аларм за вас, као домаћина, и постаје претња самом телу. Након максимално 72 сата, огромна концентрација хормона серотонина ће се акумулирати у крви, а синдром бола ће бити уклоњен.

Међутим, резерве мозга нису бесконачне - не може створити серотонин константно у дивљим количинама, а пораст ће неизбежно пратити пад. А низак ниво овог хормона у крви изазива особу да из било ког разлога доживи тешке болове, чак и најмању. Другим речима, праг бол се смањује, а код мигрене је катастрофа.

Паинкиллерс: помоћ или повреда?

Апсолутно сви аналгетици за ублажавање бола и упале ометају синтезу ензим циклооксигеназе. Али овај ензим није укључен само у развој запаљења, већ је присутан иу мукозној мембрани здравог стомака. Недостатак циклооксигеназе доводи до тањавања и улцерације слузокоже, па је злоупотреба НСАИДса захваћена развојем гастритиса и чируса. Ови лекови имају лош ефекат на радове јетре и бубрега, пошто су елиминисани из тела преко једног од ових органа, или чак и обоје.

Друга негативна тачка је физиолошка зависност. Тело се навикне на чињеницу да је мало тога болесно од тога, "добар таблет" се појављује од нигде и елиминише упалу. Жели све мање и мање и све више и више да прими такве пилуле. Као резултат тога, ако бисте раније могли да се решите мигрене са 500 мг аспирина, сада помажете само 1500 мг. Број лекова се повећава, дакле, повећавају се нежељени ефекти. Постоји зачарани круг, од којих је понекад тешко изаћи јер се одрекне дроге.

У медицини постоји посебан термин који се односи на главобољу изазвану лековима - абузуснаиа (од енглеског "злоупотреба" - злоупотреба). Чим особа са таквим проблемом смањи концентрацију аналгетика у крви, појављује се бол, једноставно као реакција на чињеницу да он не узима пилулу на време. Он наставља о својој зависности и наставља да повећава употребу лекова против болова, док не дође до хоспитализације са дијагнозом акутног тровања лековима.

Важно: Према ВХО-у, 1 од 50 становника планете пати од главобоље, а жене постају жртве зависности од дроге пет пута чешће од мушкараца.

Готово сви људи који дуго и редовно прибегавају лијечењу мигрене и аналгетици развијају и јаку психолошку зависност од пилула. Увек се плаше напада, носи гомилу кутија и блистера са њима, спушта велики део свог прихода на лекове, узима таблете управо тако "да спречи бол". Да ли се препознајете у овом опису? Покушајте да останете!

Можете узимати лекове против болова не више од два пута недељно. Током напада мигрене, то се мора урадити на време и стриктно у терапијској (недовољно!) Дози. Не можете више поновити пријем него што је наведено у упутствима, пити више пилула дневно него препоручити или уместо тога пити друге таблете, вођене чињеницом да нисте премашили дозу сваког појединачног лијека. Они ће вас све отровати, а бол неће бити уклоњен ако то одмах не могу учинити.

Важно: Према међународним медицинским стандардима, без ризика од развоја зависности, једнокомпонентни аналгетици могу се узимати не више од 15 дана месечно, а комбиновани, полу-наркотични и триптани - не више од 10 дана у месецу.

То је све, наравно, дивно - кажете - али шта ако боли ?! И ништа не помаже? А заплене се само повећавају? Покушаћемо да одговоримо на ова питања у следећем поглављу.

Како смањити учесталост мигренских напада?

Успјешно рјешавање овог питања једнако зависи од вас и вашег доктора. Шта можете лично учинити да мигрене нападате ријетке и мање болне? На самом почетку нашег разговора расправљали смо о окидачима - спољним и унутрашњим факторима који изазивају појаве напада. Штета је, али неуропатологи тврде да скоро ниједан од пацијената са мигреном не држи дневник о својим саветима и не покушава да идентификује своје изазове. Сви кажу нешто попут "имам нападе када сам нервозан" или "нисам само заспао", али они не чине да се заштите од ових ризика!

Покушајте да престанете да причате о принципу "не ми, живот је". У потпуности сте у стању да организујете исправан начин рада и одмор, научите се опустити након стреса, у себи навијати љубав према свјетлу, здраву храну, спорт и активан начин живота. Ако напади изазивају спољне факторе (продужени гласни звуци, загађени ваздух, алергени), једноставно их елиминишу из свог живота. Па, ако и најудобнији став према себи и даље не дозвољава да смањите учесталост мигренских напада, време је да се консултујете са лекаром за озбиљан третман.

Након прегледа, биће вам прописан курс за узимање специјалних лекова у циљу смањења осетљивости церебралних судова. Они не ослобађају главобољу, али спречавају његову појаву. Свака особа са тешком мигреном се препоручује једном у 2-3 године да се подвргне таквим превентивним курсевима лечења, што обично траје 3-6 месеци.

Обавезно идите код доктора ако:

Сваког месеца имате 3 или више напада мигрене, а у интервалима између њих имате позадину, притиском главобоље;

Принудјени сте да премашите препоручену дозу и учесталост узимања аналгетика, јер су изгубили ефикасност, а ваша мигрена је ван контроле.

Да би се смањила учесталост напада мигрене, користе се лекови различитих класа:

Антиепилептици - Топамак у дозама до 100 мг, валпроинска киселина (Депакине), габапентин (Неуронтин, Тебантин). Ови лекови смањују ексцитабилност мозга, тако да окидачи не тако лако и брзо узрокују напад мигрене;

Антидепресиви - лекови који повећавају концентрацију серотонина и норадреналинских хормона у крви, на примјер, венлафаксин (Велафак, Ефевелон, Венлаксин), пароксетин (Пакил, Рекетин, Тсипрамил) и трициклични антидепресиви Амитриптилине. Сви они имају за циљ јачање заштите од болова у мозгу. Користи се у минималним терапијским дозама;

Бета блокатори - Пропранолол, Анаприлин, Обзидан, користе се за снижавање крвног притиска. Такви лекови такође успоравају срчани ритам, тако да су прописани за лечење мигрене само онима чији се притисак готово увек чува на 120/80, а импулс је стабилан;

Блокатори калцијумских канала - Верапамил и нимодипин (Нимотоп) се користе за мигрене. Да би се смањио крвни притисак, неопходне су прилично велике дозе ових лекова, али уопште добро стабилизују васкуларни тон;

Лекови који побољшавају церебралну циркулацију - на примјер, Васобрал у капи и таблете. У лечењу мигрене има умерену ефикасност, али је потпуно безбедна и одговара скоро свима;

Препарати од магнезијума - да ојачају крвне судове и одржавају срце.

Напад почиње: шта да радимо?

Хајде да резимирамо наш разговор о третману мигрене, саставимо читав арсенал и направимо јасан план акције како не би изгубили један драгоцени тренутак када вам напад поново дође.

Дакле, ако почне главобоља:

Одмах иди кући, узми слободно вријеме са посла;

Узми топао туш, користите ароматична уља која вам помажу да се носите са болешћу (лаванда, пачули, бергамот);

Направите шољу слатког чаја или кафе, растворите 2 шумеће таблете аспирина у стаклу, поједите нешто светлост, ако нисте дуго уживали, узимајте таблете Мотилиум, а ако сте болесни, онда Церукал;

Затворите просторију, затворите завесе, лежи испод поклопаца, опустите се и покушајте да спавате;

Ако после 45-60 минута бол није почела да се повлачи, користите температурни контраст: ставите хладан мокар пешкир на челу или испод врата и спустите ноге у слив топле воде. Замолите некога из породице да вам да масажу, или можете да прибегнете акупресури, чије су шеме лако наћи на мрежи;

Након 2 сата, ако синдром бола и даље није смањен, узмите триптан или комбинацију аналгетика са седативном компонентом;

Ако после 2 сата након овога, напад није престао, повраћање почело, не узимајте више пилула - позовите хитну помоћ или дајте Ињекцију Баралгин / Кеторолац код куће, ако постоји таква могућност.

Када позвати хитну помоћ?

Постоје ситуације када морате позвати хитну помоћ. Иако мигрена није опасна болест, у врло ријетким случајевима она узима претње и може довести до озбиљних компликација. Пажљиво прочитајте следећу листу: чак и ако сте сами навикли на сам напад, неке одступања од уобичајеног сценарија би требало да вас одмах привуку.

Позовите хитну помоћ ако:

Напад траје више од три дана, то јест, имате такозвани "статус мигрене", чији резултат, посебно у одраслом добу, може постати ударио;

Имате вишеструко повраћање, дијареју и дехидратацију;

Мигрена аура траје више од 1 сата;

Оштећени вид, говор, додир и мирис очувају се током читавог напада, а не само претходе;

Раније, ваша мигрена никада није пратила аура, али сада се изненада појавила;

Имате озбиљну вртоглавицу, затамњење у очима, закривљеност обриса предмета, потпуну слепило, губитак свести, дезоријентацију у свемиру;

Ток мигрене се драматично променио, а прошле недеље имате други или трећи напад;

Ви сте старији од 55 година, имали сте мигрену дуго времена и одједном поново имате јаку главобољу сличну мигрену.

Надамо се да смо данас могли да одговоримо на сва ваша питања о мигренима, помажемо да се надамо и предложимо начине да преузмемо контролу над овом подмукнутом и мистериозном болешћу. Водите рачуна и будите здрави!

Поред Тога, Прочитајте О Пловилима

Такаиасу синдром: симптоми, лечење и прогноза болести

Међу болестима који утичу на артерије и крвне судове човека, има их је много тога што и даље остаје мистерија за докторе и научнике.Ово укључује Такаиасуову болест (Такаиасуов синдром, брахиоцефални артеритис, бездушни синдром, неспецифични аортоартеритис) - његови узроци и механизми почетка још нису разјашњени, што отежава рано дијагнозу пацијената и може довести до раног инвалидитета пацијената.

Лимфостаза доњих екстремитета - узроци, симптоми, лечење, слика

Лимфостаза ногу је прогресивна болест доњих удова, која најчешће погађа жене средином живота, данас ћемо на њему говорити о узроцима њене појаве, симптомима, степенима развоја, дијагнози, превентивним мерама, методама и методама лечења болести.

Сидрење у крви


Људска крв је важна компонента тела која врши не само трофичну (нутритивну) функцију већ и главну компоненту људског имунолошког система. Захваљујући ћелијама имунолошког система, који се производе у коштаној сржи и улазе у крв, тело може да одоли бактеријама, вирусима и протозојима.

Норма Сое код жена у доби од 30-35 година

Жене су дивна бића која могу да проводе доста емоција и искустава о њиховом изгледу, фигури, здрављу. Због тога девојчицу карактерише познавање дијета, његу лица, спортска оптерећења.

Повишени неутрофили у крви детета

Проучавајући тест крви детета, број леукоцита даје посебну пажњу, јер њихово повећање често указује на инфекцију или акутно запаљење у дјечијем телу. Међутим, једнако је важно процијенити и формулу леукоцита, која показује која бијела крвна станица је већа од нормалне.

Преглед митралне регургитације 1 степен и други: узроци и третман

Из овог чланка ћете сазнати која је митрална регургитација, зашто се појављује, и која функција срца крши. Такође ћете се упознати са клиничким манифестацијама и методама лечења ове болести.